Nem Alma Nedir?

1338

Nem Alma İşlemi Nedir?

Nem alma işlemi, bir ortamdaki nem oranının sistematik bir işlem ile düşürülmesidir.Endüstriyel alanda yaygın olan işlem, neme duyarlı maddelerin depolandığı alanlar (örn: tarım gübreleri, ürün tohumları, ilaçlar, yağlı boya resimleri, askeri malzemeler, tarihi eserler vb.) için sıklıkla kullanılan bir işlemdir.İnsan sağlığı için de bulunulan ortamın belli bir nem ortalaması olmalıdır. Bunun için kapalı alanlarda da yaygınlık göstermekte olan nem alma işlemi nadiren ev içerisde de uygulanmaktadır.İşlemi gerçekleştirennem alıcı cihazlar klima sistemleri içerisinde az bilinen sistemlerdendir.

Nem Alıcı Cihazı nedir?

Nem alıcı cihazın çalışma prensibi, nemli havayı toplayarak, nemi yoğuşturur; nemi yoğuşan havayı tekrar dışarı bırakır. Topladığı nemi bir haznede su halinde depolar.Nem oranı istenilen seviyeye ulaşınca cihaz durur, nem oranı artınca/düşünce cihaz çalışır.Nemi almak, oda sıcaklığını 1–2 derece arttıracaktır.Artan sıcaklık, yüksek nem oranına göre daha düşük bir sıcaklık hissi verecektir.

Cihaz Seçimi

Klima  seçimi yapılırken cihazın kullanım alanına dikkat edilmelidir.Cihazın nem alma kapasitesi seçim yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir.

Cihazı küçük bir işyeri veya ev için alınıyorsa, nem alma kapasitesi düşük olmalıdır.

Cihazı büyük bir depo veya salon için alacaksak nem alma kapasitesi yüksek olmalıdır.Nem alma kapasitesi arttıkça, nemi düşüreceği alan ve cihaz fiyatı da artacaktır.Cihaz seçiminde bir diğer nokta cihaz gücüdür(watt-w).Cihazın harcadığı enerji miktarının zamana bölümü gücü verir.Cihaz ne kadar güçlü ise o kadar enerji tasarrufu sağlar.