Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/fluokli/public_html/makaledetay.php:1) in /home/fluokli/public_html/makaledetay.php on line 89
Fluo Klima Size Uygun Ödeme Seçenekleri Sunar.Klima'ya Dair Bilmedikleriniz

Vrf Nedir?

Vrf Nedir?

Vrf Nedir?

VRF nedir? En temel anlamda VRF, çoklu ya da tek bir dış üniteye birden fazla iç fan coil bağlantı imkânı veren bir HVAC teknolojisidir. Bu sistemlerin dış ünitelerinde birden fazla kompresör ısı taşıma programını gerçekleştirmek üzere görev alır. İnverter tahrikli kompresörler, standart sistemlerden daha yüksek bir enerji ve daha düşük bir tüketim ile faaliyet gösterir. Değişen hız grafiği ile sistem içinde taşınan soğutucu akışkan miktarı da değiştirilmektedir. Böylece ortamların ihtiyaç duyduğu ısıtma ve soğutma operasyonları daha hassas ve nitelikli bir şekilde sağlanacaktır.

VRF, sahip olduğu dış ünite ile tüm bağlı iç birimlerde bireysel bir kontrol imkânı verir. Her bir bina hücresinde ve odada ayrı ayrı aktif ve pasif olarak tercih edilebilir. Bu heterojen yapı, temelde diğer klima sistemleriyle benzer özellikler gösterir. Özetle VRF’ler, standart klimaların eriştiği zirveye işaret etmektedir.

Bu sistem 1980’lerde Japon devi Daikin tarafından piyasaya sürüldü. Ürün geliştirici firmalar tarafından benimsenen ve VRV adıyla seri üretimlerine başlanan sistem, bugün küresel pazarda birçok büyük merkezin iklimlendirme sistemi olarak tercih ediliyor. Yeni inşa sürecindeki yapılardan, kullanımda olan binalara kadar hemen her türlü strüktürde kolay bir kurulum süreci tanıyan VRF, geleneksel çözümlere kıyasla oldukça ekonomik bir kullanım sağlamaktadır.

VRF Nedir? Nasıl Çalışır?

VRF nedir? Nasıl Çalışır? Bu özel iklimlendirme sistemleri, temelde geleneksel sistemlerle benzer bir aktivasyon sürecine dâhildir. Ayrılan noktalar ise, daha çok tüketim ve kurulumda sağladığı yüksek avantajlar. Sistemin çalışma prensibine direkt etki eden inverter kompresörler, iç mahallerin ısı kayıplarına ve insan giriş çıkışları gibi etkilere karşı yüksek bir uyumluluk sağlayacaktır. Bu sayede iki üst düzey kazanım kullanıcılara sağlanır. Devir hızını ekstra koşullara göre ayarlayabilen kompresörler, iç mahalde daha dengeli ve hassas bir ısıtma soğutma sağlar. Buna ek olarak, gereksiz dur/kalk operasyonları gerçekleşmeyeceği için, enerji ve güç tüketimi de dengelenmiş olur.

Sistemin kontrol süreci de kullanıcı memnuniyeti odak alınarak programlanmıştır. Merkezî HVAC sistemleri bünyesinde yer alan VRF’ler, hem wifi ile merkezî kontrole imkân veriyor, hem de her bir odada bireysel olarak program ve mod seçimine izin veriyor. Bu üst düzey kontrol esnekliği, çoklu yapılarda değişen ihtiyaçları karşılamada en önemli unsurlardan.

VRF çalışma prensibini belirleyen bir başka aslî öge ise, sistemin tipolojisi. VRF ve VRV adı altında piyasaya sürülen bu sistemler, farklı kabiliyetlerle yetkilendirilmiş gruplara ayrılmaktadır. Bunlardan en sık kullanılan ve çalışma esası daha sade bir süreci temsil eden sistem grubu Heat Pump VRF sistemleridir. Bu tip üniteler, eş zamanlı olarak ısıtma ya da soğutma programlarını gerçekleştirir.

Bir bina dâhilinde yer alan tüm birimlerde, ısıtma ve soğutma gereksinimleri karşılanabilir. Burada sınırlandırılan tek nokta, bir bölmede ısıtma yapılırken diğer hücrede de ancak ısıtma işleminin gerçekleştirilebileceğidir. Diğer sistem tipolojisi ise Heat Recovery VRF.

Bu grup oldukça sofistike bir faaliyet sürecine sahip. Dolaşıma dâhil edilen akışkan gaz, bir bölmeye ısıtma ihtiyacını karşılamak üzere aktarılırken, diğer bir yapı birimine soğutma gereksinimini gerçekleştirmek üzere transfer edilmektedir. Isı geri kazanımlı sistemler olarak da adlandırılan bu VRF grubu, aynı anda ısıtma ve soğutma ihtiyacı duyulan her yapı türünde tercih edilebilir.

VRF Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

VRF nedir? Kullanım alanları nelerdir? VRF’ler üretim politikasında yer alan özel sistem eklentileriyle, değişen mimarî kompozisyonlara uyumlu bir profil sergiler. Burada önemli olan, iç ünitelerde tercih edilecek model ve tasarım programının yapısal armonisi. VRF sistemlerinde farklı iç ve dış ünite kombinasyonları yaratmak mümkün.

Böylece değişen yapı kompozisyonları, insan yoğunluğu yüksek mekânlar ve kişisel tercihler daha üst düzey bir şekilde karşılanabilmektedir. VRF’ler bugün dünya genelinde büyük yapılarda ve özellikle de geniş hacimli ticarî merkezlerde sıklıkla uygulanıyor. Sistemin onlarda iç ünite bağlantı imkânı olması ve yüksek yükleri karşılayabilecek bir mukavemetle üretilmesi bunda en büyük etkiye sahip. Mini VRF modelleri ise daha kompakt ve minimal ortamlarda tercih edilebilecek ürünler arasında. Genel bir bakış açısıyla, VRF sistemlerin büyük avantaj sağladığı ve yüksek oranda tercih edildiği yapısal konfigürasyonlar şu şekildedir:

• Ofisler
• Ticarethâneler
• Fabrikalar
• Catering Firmaları
• AVM’ler
• Mağaza Zincirleri
• İş Hanları
• Restoran ve Lokantalar
• Lüks Villa ve Konutlar
• Site Yapıları
• Plazalar
• Otel ve Pansiyonlar
• Köy Evleri
• Sosyal Mekânlar
• Kamu Binaları

VRF Klima Modelleri

VRF klima modelleri, markaların üretim programlarında yer alan farklı iç ve dış ünite tasarımlarından müteşekkildir. Özellikle yapı içlerinde hava aktarımında görevli iç hava işlemciler, göze hitap eden ve dekorasyona katılım gösteren yapılarıyla önem teşkil ediyor.

Yeni nesil klimalarda artan estetik algısı, VRF iç ünite üretimlerinde de karşımıza çıkmaktadır. Bu cihazlar, eski hantal görünümlü klimalardan bir hayli ayrıcalıklı. Minimize edilmiş gövde tasarımları ve kreatif ön panel dizaynı, VRF’lerin tercih edilmesinde interaktif bir paya sahip. Sektörün önde gelen VRF markaları ve tedarikçi firmaları, hemen her tür klima grubunda VRF üretimi gerçekleştiriyor.

Vrf Markaları, bu sistem organının üretiminde, kendi karakterlerini ve yenilikçi yaklaşımlarını da dâhil ediyor. Bu sayede hem kullanıcılar hem de sistemin uyarlanacağı yapılar, daha yüksek bir uyumluluk ve verim ile iklimlendirme çözümüne kavuşturulmuş olur.

VRF iç ünite modelleri, sadece görünümde değil ortam adaptasyonunda da önemli bir yere sahip. Bir klimadan alınacak verim ve performans, ancak doğru projelendirme ve montaj sonucunda elde edilebilecektir. Bu yüzden öncelikle yapı analizi gerçekleştirilmeli ve en uygun VRF iç ünite kombinasyonu kurgulanmalıdır. Vrf Markaları ve serilere göre değişen iç üniteler, şu şekilde listelenebilir:

• Kaset tipi VRF
• Duvar tipi VRF
• Kanallı tip VRF
• Yer-tavan tipi VRF
• Salon tipi VRF
• Döşeme tipi VRF

VRF Enerji Tüketimi

VRF enerji tüketimi, sık kullanımlarda ve büyük yapı hacimlerinde oldukça düşük bir yıllık grafik sergilemektedir. Bu cihazlar, artan ısı taşıma ihtiyacını, değişken debili bir iç sistem karakteri ile karşılar. Böylece ortamda üst düzey bir iklimlendirme programı hayata geçirilmiş olur. Yapılan klinik araştırmalar ve kullanıcılardan gelen geri dönüşler, bu sistemlerin enerji verimliliğinde yüksek bir memnuniyet yarattığını ortaya koymaktadır.

Kurulum ve montaj maliyeti, standart sistemlerden daha yüksek seyreden VRF’ler, kısa sürede harcanan bütçeyi amorti edecek bir tasarruf sağlarlar. Ayrıca, tek bir dış ünite ile az alan işgali ve azaltılmış kurulum maliyeti de, bütçe dostu yaklaşımların başında gelmektedir. Bu kategoride yer alan ürünler, çoğunlukla A ve üzeri enerji sınıfı ile yüksek bir verimlilik sağlar. Bireylerin ve kurumların gider yüklerini azaltan bu yeni nesil HVAC teknolojisi, dur/kalk yapan klimalara göre oldukça düşük bir enerji tüketimi gerçekleştirmektedir.

Bugün üst düzey markaların sistem üretiminde kullandığı DC İnverter teknolojisi, bu tasarruf karnesinde önemli bir paya sahip. VRF’ler aynı zamanda iç ortamdaki ısı ihtiyacını tespit eden sensörlerle daha da donanımlı hâle getirilmiştir. Böylece cep yakmayan bir klima kullanımı sağlanırken, bir yandan da ortamda yer alan kişilerin daha sağlıklı ve dengeli bir hava akımına kavuşmaları da mümkün kılınmaktadır.

http://vrfklimabayi.com                 https://vrfsistemi.net

Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ’ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır!Fluo vrf sistemleri 5 yıl garantilidir.


Görüntülenme : 327