Klima'ya Dair Bilmedikleriniz

Çatı Tipi Klimalar

Çatı Tipi Klimalar

Çatı Tipi Klimalar

Çatı Tipi Klimalar, diğer bir adıyla roof top klimalar, ünitesi çatıya monte edilen ve geniş alanlara uygun olan klima modelleridir. Klimaların ünitelerinin binalarının dışına monte edilmesi kötü bir görüntü oluştururken aynı zamanda da yoğun bir gürültü kirliliğine neden olmaktadır. Çatı tipi klimalar, görüntü ve ses kirliliğinden kurtulmak amacıyla geliştirilmiş klimalardır.

Özellikle mühendislerin, inşaatçıların, yüklenicilerin ve müşterilerin dikkatini çekmektedir. Çatı tipi klimalar, fabrikada hazır hale getirilip, montaja uygun bir şekilde sunulmaktadır.  Az kablo ve ekipman gerektirmektedir. Kapasitesi 18kW kadar olanlar ticari klima, 18kW üzerinde olanlar ise endüstriyel klima olarak nitelendirilir. Sadece soğutma yapan çatı tipi klimalar var iken hem ısıtma hem soğutma yapan çatı tipi klimalar da bulunmaktadır.

Çatı Tipi Klimalar ve Özellikleri

Çatı tipi klimalar hassas havalandırma sistemine sahiptir. Kullanılan ortamdaki nem dengesini koruyarak sağlıklı havanın etkili bir şekilde korunmasını sağlamaktadır. Kullanım olarak genellikle büyük alanları olan mekânlarda tercih edilmektedir bu nedenle etkili bir soğutma sistemi vardır.

Çok zor koşullarda dahi bina istenilen soğuklukta kalmaktadır.  Bu fonksiyonu ile özellikle ticari işletmeler, çatı tipi klimaları tercih etmektedir. Çatı tipi klimalar, soğuk dışında ısıtma amacıyla da kullanılmaktadır. Bu özelliklerinin yanında çatı tipi klimalar, su ısıtmak veya su soğutmak amacıyla da çalışan fonksiyonel klimalardandır.

Temizliği ve bakımı teknik servis tarafından kolaylıkla yapılabilmektedir. İçerisinde var olan özel programları ile her zaman temiz hava alıp vermeye programlanmıştır.  Özellikleri arasında yer alan bu durum sayesinde havalandırma sistemi temizliği kolaylıkla yapılabilmektedir.

Çatı tipi klimalarda iç ve dış ünite bir arada olarak imal edilmiş olup tek parça halindedir. Klima santrali ve kondensing cihazı tek bir cihaz içinde toplanmıştır. Birden fazla klimanın gerekli olduğu ortamlarda bu özelliği ile alternatif çözümler sunmaktadır.

Soğutma işlemi merkezi bir şekilde yapılmış olup tüm binanın soğutma işlemi tek bir üniteyle halledilip, tüm bina soğuk kalmaktadır. Çatı tipi klimalar birçok avantaj sağlayarak kullanıcısına kullanım kolaylığı sağlayan klimalardandır. Çatıya yerleştirilen ünitesi ile de kullanılan bölgenin dış cephesinde kötü bir görüntü oluşturmayıp aynı zamanda da ses kirliliğine engel olmaktadır.

Klima türleri arasında esnek kullanılabilen özelliği ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Hava debileri ve statik basınçları yüksek olduğu için kullanım açısından büyük kolaylık sağlamaktadır. Çatı tipi klimaların bir diğer özelliği ise çok iyi bir izolasyon sağlamasıdır. Hacim olarak büyük alanların kolaylıkla ısıtılması ve soğutulmasını işlemini gerçekleştirir.

Çatı tipi klimaların kapasite aralığı geniş bir aralıktan oluşmaktadır. 10Kw kapasite ölçüsünden 250kW ölçüsüne kadar ulaşmaktadır.  Isıtma özelliğinde ısı pompası özellikleri kullanılabiliyorken ayrıca sıcak su bataryası ile de ısıtma sağlanabilmektedir.

Sıcak modda iken dış ortamın -15C ile +20C olduğu durumlarda ısıtma yapabilmektedir. Soğutma modunda ise 0C ile +52C dış ortam sıcaklığında soğutma yapabilmektedir. Isıyı geri kazanım olarak tasarlanan üniteleri ile enerji tasarrufu da sağlamaktadır.

Böylelikle çatı tipi klimaları, en yüksek verime, en tasarruflu sisteme ve en sağlıklı sisteme sahip klimalardır.  Ekonomizör uygulanan sistemleri ile de serbest soğutma yapabilmektedir. Ekonomizör, çatı tipi klimanın montajı esnasında ayrıca takılan bir aksesuardır ve ekonomik açıdan faydalı olurken bir de taze havanın alınıp verilmesini sağlamaktadır.

Çatı tipi klimalar genellikle mikroprosör sistem kullanılarak üretilmektedir. Bu sisteme sahip çatı tipi klimalar, birkaç farklı noktadan ölçüm yaparak klimanın emniyetli ve konforlu aynı zamanda tasarruflu kullanılmasına imkân sağlamaktadır. Çevre kirliliği göz önüne alınarak imal edilmiştir bu nedenle çevreye zarar vermeyen gaz şarjlarına sahiptir. Az yer kaplaması nedeniyle de popüler bir klima modelidir.

Çatı tipi klimalar en çok büyük alanlara sahip ticari işletmeler tarafından kullanılmaktadır. Kullanım alanları geniştir ve büyük alanları etkili bir şekilde iklimlendirme özelliği ile çoğu kişinin tercih ettiği klimalardandır.  Alışveriş merkezlerinde, havaalanlarında,  büyük işletmelerde, mağazalarda, sosyal tesislerde, sinemalarda ve eğlence merkezlerinde kullanılmaya müsaittir.


Görüntülenme : 234