KLİMA SİSTEMLERİ

671

Bunlar merkezi sistem klimalar ve bireysel sistem klimalardır.

Merkezi sistem klimalar

Merkezi sistem klimalar genellikle büyük binaların iklimlendirilmesinde kullanılmaktadır. Bir kazan ile radyatörlerden meydana gelen kalorifer tesisatı gibidir. Kazanın yerine bir klima santrali, soğutma grubu ve radyatörlerin yerineyse havalandırma kanalları, fancoil, havalandırma menfezleri gibi cihazlar bulunur. Merkezi sistem klimaların kullanım alanları otel, hastane, avm, plaza, büyük ofis, büyük binalar, endüstriyel tesisler, spor salonu ve sinema gibi yerlerde çok kullanılmaktadır. İsminden de anlaşılacağı gibi bu sistemler suyun ve havanın merkezi koşullandırıldığı sistemler olmaktadır. Genellikle profesyonel anlamda bir proje ofisinin hazırladığı proje esas alınıp kurulan sistemlerdir. Söz konusu sistemde koşullandırılacak her bir mekanın ihtiyaçlarının titiz biçimde belirlenmesi gerekmektedir.

Klimanın çalışma prensibi

Klimanın çalışma prensibi, belli bir basıncın aşağısında sıvı halde bulunan soğutucu akışkanın gerekilen sıcaklık değerinde buharlaştırılıp buhar halinden tekrar sıvılaştırılmasıdır. Klimaların çalışma prensi termodinamiğin ikinci kanunuyla açıklanmaktadır.

Çevrim malzemesi niteliğiyle kullanılan gaz, kompresör ile emilerek sıkıştırılıp sıvı hale getirilir. Sıkıştırma esnasında açığa yayılan ısı fan ile dış ortama salınır. Daha sonra bu sıvı genleşir ve valf ile üzerindeki basınç düşürülür. Böylece bulunduğu ortamın ısısını alarak gaz haline gelir. Bu sırada bulunduğu ortamının ısısını çektiğinden dolayı bulunduğu ortamın sıcaklık değeri düşmektedir. Kompresör soğutma akışkanını emerek çevrimin aynı şekilde tekrarlanmasını sağlar. Böylelikle özellikle sıcak yaz günlerinde serinlememizi sağlayan klimaların çalışma mekanizması işlemiş olmaktadır.