Klima Nedir?

503

Klima, soğutma çevrimi kullanılıp ortamın ısısının çekilmesi ve fazla miktarda nemin alınmasını sağlamaktadır. İnsan için uygun ortam hava sıcaklığının hava nemiyle oranına bağlıdır. Nemin aşırı derecede olması sıcaklığın fazla olmasından daha fazla rahatsız etmektedir. Örnek olarak 40 derece ve nem barındıran hava ortamı 30 derece sıcaklık ile %80 nem taşıyan ortama kıyasla daha iyidir. Nem oranın artışı vücudumuzun reaksiyonunu yavaşlattığı için bu durum yaşanmaktadır. Bu sebepten dolayı klimaların sadece havayı soğutması yeterli değildir. Aynı zamanda nemi de ayarlaması gerekir. Bu işlemlere verilen isim klimalandırma ya da iklimlendirmedir. Bu amaç için kullanılmakta olan donanımın ismi de klima ( İngilizcede air conditioner ) olarak bilinmektedir.

KLİMALAR

Klimalar, oda sıcaklığının istenilen düzeyde kalması için çalışan mekanizmalardır. Oda sıcaklığı istenilen değere ulaştığı zaman durur. Ardından ısının değişimiyle tekrardan devreye girmektedir.

Klima üreticilerinin enerji tasarrufu bulunan yeni klima modelleri geliştirmeye karar vermesiyle klimalar üzerine incelemeler başlatıldı. İlk olarak standart bir klimanın en fazla elektrik harcadığı zaman dilimi öğrenilmeye çalışıldı. Bulunan sonuçlara göre klimaların en fazla elektrik harcaması yaptıkları zaman durmalarının ardından tekrar devreye girdikleri an olmaktadır. Bu yönü ile klimaların otomobiller ile benzerliği bulunmaktadır. Sıkışık olan bir trafikte sürekli şekilde dur kalk yapmakta olan bir aracın daha fazla oranda elektrik tüketmesi gibi, hedeflenen oda sıcaklığının her değişiminde aktif hale gelen ve sürekli olarak aktif inaktif konumlarda mekik dokuyan klimalar, bu süreçte maksimum oranda elektrik harcarlar.